Prezidento mirtis

1977, Lenkija, Istorinis / 137 min.

„Śmierć prezydenta“
Režisierius: Jerzy Kawalerowicz
Scenarijaus autoriai: Bolesław Michałek, Jerzy Kawalerowicz
Operatorius: Witold Sobociński, Jerzy Łukaszewicz
Vaidina: Zdzisław Mrożewski, Marek Walczewski, Henryk Bista

Jerzy Kawalerowicz (1922–2007) – lenkų kino režisierius ir scenarijaus autorius, vienas iš Lenkijos kino kūrėjų asociacijos įkūrėjų ir pirmasis pirmininkas (1966–1978), Leono Schillerio valstybinės aukštosios kino, televizijos ir teatro mokyklos Lodzėje dėstytojas.
1946–1949 m. studijavo Krokuvos dailės akademijoje. Kaip kino režisierius debiutavo 1951 m. su socialistinio realizmo filmu „Gromada“. Išgarsėjo kaip apdovanojimus užsienyje pelniusių filmų „Pociąg“ (1959), „Matka Joanna od Aniołów“ (1960) ir „Śmierć prezydenta“ (1977) režisierius. Jis taip pat ėmėsi Bolesławo Pruso („Faraon“, 1966) ir Henryko Sienkiewicziaus („Quo vadis“, 2001) prozos ekranizacijų. Už „Faraono“ režisūrą jis buvo nominuotas „Oskarui“ už geriausią filmą ne anglų kalba; už kitą ekranizaciją – „Austeria“ (1983) pagal Juliano Stryjkowskio romaną – Lenkijos kino festivalyje buvo apdovanotas „Auksiniais liūtais“.

Apie filmą:

1922 m. gruodžio kronika, kurioje užfiksuotas tragiškas Gabrieliaus Narutowicziaus, pirmojo Lenkijos Respublikos prezidento, likimas. Mirus žmonai, Gabrielius Narutowiczius palieka Šveicariją, kurioje gyveno daugiau kaip trisdešimt metų, ir grįžta į Lenkiją. 1920 m. jis paskiriamas viešųjų darbų ministru, o 1922 m. – užsienio reikalų ministru. 1922 m. gruodžio 9 d. jis išrenkamas pirmuoju Lenkijos Respublikos prezidentu. Dešinieji organizuoja demonstracijas prieš jį. Kurstomos, jos stiprėja ir tampa vis žiauresnės. Sutrukdoma prezidento priesaikos ceremonija. Įvyksta darbininkų kontrdemonstracija. Valstybės vadovas Józefas Piłsudskis perduoda valdžią prezidentui. Narutowiczius bando sušvelninti konfliktus, tačiau neketina pasiduoti jėgos diktatui. 1922 m. gruodžio 16 d. per parodos atidarymą galerijoje „Zachęta“ jį nužudo dailininkas, fanatikas, šovinistas Eligiuszas Niewiadomskis.

Apdovanojimai:

  • Gdynės lenkų vaidybinių filmų festivalis – Specialusis žiuri apdovanojimas (1977)
  • Gdynės lenkų vaidybinių filmų festivalis – Apdovanojimas už garsą – Jerzy Blaszyński (1977)
  • Tarptautinis Berlyno kino festivalis – „Sidabrinis lokys“ už režisūrą – Jerzy Kawalerowicz (1978)